Osoby nieco starsze na pewno będą pamiętać emocje związane z ubieganiem się o uzyskanie wizy do Stanów. Do rozmowy z konsulem trzeba się było przygotować w odpowiedni sposób, a i tak nikt nie dawał żadnej pewności, że takie pozwolenie się otrzyma, gdyż niejednokrotnie występowały odmowy bez żadnego uzasadnienia.

Aktualnie sytuacja całkowicie inaczej wygląda. W roku 2019 nasz kraj spełnił niezbędne warunki na to, aby przystąpić do ruchu bez konieczności wiz i od tego czasu osoby lecące w medycznym lub turystycznym celu mogą to zrobić na podstawie prostszej procedury.

Do tego celu niezbędne jest wypełnienie formularza esta usa. Zgłoszenie to zawiera wszystkie niezbędne dane osobowe, cel podróży oraz, co jest ważne, numer paszportu wyposażonego w elektroniczny chip. Koszt zawnioskowania o pozwolenie nie jest wysoki, gdyż wynosi zaledwie czternaście dolarów, a otrzymany dokument pozwala na wjazd wiele razy na obszar Stanów przez równe dwa lata. Po skończeniu tego okresu należy jeszcze raz wypełnić wniosek.

Trzeba pamiętać, że pozwolenie pozwala tylko na pobyt w celach turystycznych lub medycznych. Jeśli ktoś chciałby się uczyć lub pracować, to wystąpić powinien o tradycyjną wizę. Ta ścieżka przewidziana jest również dla osób, które dostały odmowę w ESTA, one również muszą się umówić na wizytę z konsulem. Planując swoją podróż pamiętać należy o jednej ważnej rzeczy. Obróbka całego formularza i wydanie zgody może potrwać do 72 godzin, tak więc trzeba się za te formalności odpowiednio wcześnie zabrać.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY