Latanie samolotami w naszym kraju nie jest zbyt popularne. Wynika to przede wszystkim ze sporych kosztów zakupu i utrzymania nawet niewielkiego samolotu. Lecz powoli zaczyna się to zmieniać, co widać bardzo dobrze po ilości osób zainteresowanych zrobieniem licencji. Od pewnego czasu jest to bowiem dostępne dla każdego, kto spełni odpowiednie wymagania. Rzecz jasna nie dostanie się od razu sterów pasażerskiego odrzutowca, bo do tego będą potrzebne specjalistyczne szkolenia. Ale już niedużymi maszynami turystycznymi można będzie polecieć, a dla wielu jest to doskonały sposób na to, żeby spędzać wolny czas. Aktualnie kursy lotnicze są organizowane przez całkiem sporą liczbę firm.

Takie firmy posiadają odpowiednie samoloty samolotami, na których kursanci poznają techniki latania, oraz doświadczonych instruktorów. Z wymogów formalnych obowiązkowe będzie skończenie 17 lat w chwili zdawania egzaminu na licencję, oraz otrzymanie lekarskiego pozwolenia. Dobry stan zdrowia jest tu konieczny, gdyż wszelakie problemy w powietrzu mogą się skończyć tragicznie. Uprawnienia na turystyczne i rekreacyjne samoloty pozwalają na wykonywanie lotów jednosilnikowymi samolotami, o ustalonej startowej masie. Szkoła lotnicza cały kurs organizuje w dwóch oddzielnych częściach. Pierwsza z nich to teoretyczna, w czasie której kursanci zapoznać się muszą ze wszystkimi istotnymi kwestiami.

Z reguły trwa ona sto godzin lekcyjnych, i jest podczas niej poruszana tematyka wiążąca się chociażby z prawem lotniczym, konstrukcją samolotów, planowaniem lotów czy nawigacją. Część praktyczna to następne kilkadziesiąt godzin zajęć, ale spędzonych już w kokpicie samolotu pod okiem instruktora. Podczas niej kursanci uczą się wszystkiego co potrzebne, aby bezpiecznie wzbić się w powietrze a później też i wylądować. Ostatni etap to pozytywne zdanie państwowego egzaminu, i dopiero po tym wydawana jest licencja pilota. Jeśli ktoś się zapisze do dobrej szkoły, to zostanie tak przygotowany, że nie powinien mieć problemów z egzaminem.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY